Android Studio 2.2 ve Yenilenen Firebase Kullanımı

Normalde yayınladığım makalelerde Swift Programlama Dili ile ilgili konulara ağırlık vermeyi düşünüyordum, vazgeçtim.. 🙂

Çünkü Google Firebase‘de yapılan bu yenilik (bana göre) devrim niteliği taşımaktadır, ve yeni Firebase; geliştiriciler için bulunmaz bir nimettir.
Ben de nimet ile ilgili Türkçe kaynak sıkıntısı çeken arkadaşlar için çeşitli makaleler yayınlayarak, onlara elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışacağım.

Şimdi konumuza dönelim..
Geçtiğimiz günlerde Android Studio 2.2 Preview sürümü Google tarafından geliştiricilerin hizmetine sunuldu. Bu sürümde yeni eklenen pek çok özellik mevcut. Fakat bizi şuan ilgilendiren en önemli yenilik; Android Studio 2.2 içerisinde ki Firebase Asistanıdır. Bu asistan; Android uygulamamızı Firebase uygulamamıza bağlamamızı sağlayarak; istediğimiz Firebase özelliğine ait kütüphaneyi nasıl ekleyeceğimiz hakkında bizlere çeşitli yönlendirmelerde bulunan bir yardımcı niteliği taşımaktadır.

androids-firebase

Üstteki resimde gördüğünüz gibi Tools > Firebase sekmesine tıkladığınızda Firebase asistanının programın sağ tarafında açıldığını göreceksiniz..

firebase asistan

Bu asistan içerisinde; Firebase‘in sahip olduğu tüm özellikler, başlıklar halinde alt alta sıralanmış vaziyettedir. Kullanmak istediğimiz özelliğe tıkladığımızda o özelliğe ait bazı bilgiler karşımıza çıkacaktır. Bu bilgilerde tıkladığımız özelliği projemize nasıl ekleyeceğimiz ve Firebase uygulamasına nasıl bağlanacağımız ile ilgili çeşitli yönlendirmeler bulunmaktadır. Ayrıca, bu bölümdeki linklere tıklayarak; o özellikle ile  Firebase dökümantasyonuna ulaşabilirsiniz.

firebase asistan2

Ben bu makalede örnek olması açısından; Android Studio üzerindeki uygulamamı Firebase üzerinde yeni oluşturacak olduğum bir uygulamaya bağlayıp, Google Firebase Analytics kütüphanesini de projeye ekleyeceğim.

android studio-firebase

Firebase asistan içindeki Analytics bölümünde “Get Started with Firebase Analytics” linkine tıkladıktan sonra gerekli talimatlar açılacaktır. Burada “Connect to Firebase” butonuna tıkladığımızda yeni pencere açılarak bizi Firebase sitesine yönlendirecektir. Açılan siteye Google hesabımızla login olduktan sonra Android Studio programının alacağı izinler listelenmektedir. Sayfanın alt kısmındaki “Allow” butonuna bastığımızda Android Studio programımız Firebase Account‘ımıza bağlanmış oluyor.

connect to firebase from as

Firebase ile Android Studio arasındaki bağlantı sağlandıktan sonra resimdeki gibi bir pencere açılacaktır. Eğer daha önceden oluşturmuş olduğunu Firebase uygulamaları varsa, bu uygulamalar “Choose an existing Firebase or Google Project” seçeneği altında listelenecektir. Bizim Firebase hesabımızda daha önceden oluşturulmuş bir Firebase uygulaması olmadığı için “Create new Firebase Project” seçeneğine projemizin ismini yazıp “Country/region” kısmından ülkeyi seçip “Connect to Firebase” butonuna tıklıyoruz.

google-json

Böylece Android uygulamamızı Firebase uygulamamıza bağlamış oluyoruz. İşlem tamamlandıktan sonra dosya listesinde “google-services.json” dosyasının oluştuğunu görmektesiniz. Bu dosya içerisinde kullanabileceğimiz Google Servisleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Artık istediğimiz Firebase kütüphanesini projeye dahil edebiliriz. Ben yaptığımız örnek gereğince Analytics kütüphanesini projeye dahil edeceğim.

library 1

Öncelikle Google Services kütüphanesini ekliyoruz. Bunun için proje dosyası (FireBaseProject) altındaki build.gradle dosyasına Firebase asistanında belirtildiği gibi dependencies { … } kodları içerisine ;

kodunu ekliyoruz.

library 2

Sonrasında app klasörü altındaki build.gradle dosyasına yine Firebase asistanda belirtildiği gibi dependencies { … } kodları arasına

ve build.gradle‘ın en sonuna da

kodunu ekleyip Sync Now‘a tıklıyoruz.

Vee sonuç…

sonuc

Artık Firebase Analytics kütüphanesini kullanabiliriz..

Bu makalede de anlattığım gibi Firebase asistandaki yönlendirmeler yardımıyla istediniz Firebase özelliğininin kütüphanesini Android projenize dahil edebilirsiniz.

Bir sonraki makalede daha önce yapmış olduğumuz login uygulamasını yenilenen Firebase platformuna göre uyarlayıp, login olan kullanıcıların Ad, Soyad, Email, Telefon.. gibi bilgilerini kaydedebileceği çok basit bir sosyal platform uygulaması oluşturacağız.

Her makalenin sonunda söylediğim ve bıkmadan usanmadan söylemeye devam edeceğim şeyi tekrar söylüyorum 🙂

Eğer siteye Abone olursanız; yayınlanan bu makalelerden haberdar olursunuz.
Aksi durumda ise; diğer durumun aksi gerçekleşecektir.. (Çok değişik bir cümle oldu bu 🙂 )

Neyse..
You may also like...

4 Responses

 1. Ozgur dedi ki:

  FireBase’nin yeni versiyonu devrim niteliğinde. Kullanıp kullanmamakta tereddüt eden arkadaşlar hiç düşünmeden girişsin…

 2. Cihad dedi ki:

  Çok yararlı yazılar yazıyorsunuz teşekkürler. Devamını bekilyoruz 🙂

 3. Feza dedi ki:

  Teşekkürler yararlı bilgilendirmeleriniz için.

 4. Anonim dedi ki:

  İyi günler yazılarınızı takip ediyorum projeme firebase eklemem gerekiyor fakat eklerken sync etme kısmında hata alıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.